MOYAVESNA.COM - MOJAWIOSNA.COM - NOT SO ORDINARY LIFE OF MARTIN, TANYA & MILA GAIK

05/04/2008244810
2448

05/04/2008 - Rezerwat Poulaphouca

Kilka dni spędziliśmy wędkując w Blessington Lake (inaczej Pollaphuca Reservoir). Po skompletowaniu sprzętu i wykupieniu licencji na Coarse Fishing i Trout Fishing (w sumie 60 euro od osoby za dwie wędki na rok czasu) postawnoiliśmy wykoszystać możliwość połowy w tak niesamowitym jeziorze. W sumie to 20 km kwadratowych wody - ogromny zbiornik wykorzystywany przez ESB (energetyka) do wytwarzania energii elektrycznej. Dodatkowo jest to główny zbiornik wody pitnej dla miasta Dublin. Wokół jeziora roztaczają się niewielkie góry i wzgórza całkowicie pozbawione drzew. Na ich stokach można dostrzec małe białe kropki - owce pasące się spokojnie na ogromnych łąkach. Wokól jeziora jest wiele pól golfowych i ekskluzywnych hoteli.

Jeśli chodzi o ryby, to zbiornik zarybiany jest co roku trocią (pstrągiem). Jest wyjątkowo czysty (woda jest przezroczysta) toteż populacja tej ryby jest dosyć duża. Ze względu na to, że sezon dopiero się zaczyna, a woda wciąż ma dosyć niską temperaturę (ok 5 stopni celcjusza), toteż brań jest niewiele. Zazwyczaj wyciągaliśmy dwa pstrągi na dzień. Rozmiarowo mierzą około 26 - 35 centymetrów, a rozmiar ochronny to 22 cm. Pstrąg jest dosyć wybredną rybą, żywi się głównie owadami opadającymi na powierzchnię wody. Nie wolno łowić na żywą rybkę i nie wolną używać jakichkolwiek żywych przynęt poza białymi robakami. Pod tym względem przepisy są dosyć surowe (można stracić cały sprzęt wraz z licencją wędkarską). Najpopularniejszą metodą jest wędkarstwo muchowe i spinning. Troć atakuje woblery wielkości mniej więcej 2 cali oraz blachy (błystki) niewielkich rozmiarów. Pierwszym etapem walki jest natychmiastowy wyskok ryby nad powierzchnię wody na wysokośść około 20-30 centymetrów. Pstrąg walczy bardzo dynamicznie i często wypina się przy samym brzegu. Jest piękną rybą, o bardzo chydym mięsie. Niewiele ości. W Blessington Lake przeważa troć tęczowa, jest też dosyć dużo troci brązowej. Sporadycznie złapać można szczupaka i okonia, ale na nich jeszcze nie sezon.

Highslide JSHighslide JSHighslide JSHighslide JSHighslide JSHighslide JSHighslide JSHighslide JSHighslide JSHighslide JS